Modele do sklejania - podstawowe potrzebne narzędzia i chemia przy ich składaniu
Modele do sklejania zazwyczaj sprzedawane są bez żadnych dodatkowych narzędzi, czy chemii.
Prawie wszystkie zestawy zawierają tylko plastikowe wypraski, kalkomanię i obrazkową instrukcję obsługi.
Co więc potrzebne jest do złożenia plastikowego modelu? Jak złożyć swój model? Jakich narzędzi potrzeba do złożenia modelu?
Oto skrócona lista, bez wchodzenia w szczegóły, dla początkujących, chcących poznać nowe hobby.
Najważniejsze to czas, spokój i chęci - bez tego będzie bardzo trudno :)
Narzędzia
Mata do cięcia - opcjonalnie, ale mocno zalecane. Podstawowa "podkładka" modelarska, zabezpiecza nasz stół przed przypadkowym uszkodzeniem, jak również pozwala na wycinanie elementów kalkomanii bezpośrednio na niej. Na samym początku do zabezpieczenia biurka możemy zastosować np. gruby karton.
Cążki - do wycinania elementów z wyprasek (ramek). Na początek wystarczą najtańsze, jednak jeżeli chcemy wycinać elementy jeszcze precyzyjniej - można zainwestować w profesjonalne cążki Tamiya.
Skalpel/nóż modelarski - nie jest obowiązkowy ale bardzo przydatny. Można go zastąpić nożykiem segmentowym. Może się przydać zarówno do wycinania elementów z wyprasek, jak również do odcięcia nadmiaru plastiku na wyciętym elemencie. Będzie bardzo przydatny przy wycinaniu kalkomanii. Używając go bokiem, możemy pogłębiać linie modelu, czy nawet grawerować nowe linie - jednak to już wymaga bardzo dużej precyzji.

Papiery ścierne/gąbki ścierne/pilniki - również nie obowiązkowo, ale przydatne. Elementy modelu po wycięciu z ramek mogą wymagać dodatkowego wygładzenia. Przed malowaniem również warto całość przeszlifować papierem ściernym 600-1000, dla lepszej przyczepności podkładu.
-> Papiery ścierne, gąbki ścierne, pilniki
Pęseta - opcjonalnie, może się przydać zarówno przy sklejaniu małych elementów (trudnych do uchwycenia w rękach) jak i nakładaniu kalkomanii.
-> Pęsety
Malowanie
Pędzle - podstawowe narzędzie do malowania farbami. Stosunkowo proste w użyciu, tanie w zakupie, łatwe do czyszczenia i przechowywania. Do malowania pędzlami warto też zainteresować się paletą (a najlepiej mokrą paletą, chociaż sucha na początek też się sprawdzi). Malując pędzlem należy pamiętać, żeby nie zanieczyścić skuwki farbą, w trakcie malowania pędzel regularnie płukać w kubku z wodą, a po malowaniu - umyć pędzel i pozostawić do wyschnięcia. Na początek lepiej wybrać tańsze pędzle, syntetyczne, np. okrągły 000, 0, 2 i jeden płaski.
Farba podkładowa/podkład - teoretycznie farby akrylowe nie wymagają podkładu, jednak warto jednak go położyć - dzięki temu krycie farbą będzie lepsze, jak również podkład zakryje niektóre niedoskonałości modelu. Na początek polecamy używać podkładu w sprayu, w kolorze szarym - który jest najbardziej uniwersalny. Powinien pokazać też ewentualne niedoskonałości modelu przed jego malowaniem - dzięki czemu możemy dokładniej wygładzić powierzchnię papierami ściernymi. Z popularnych kolorów podkładów - biały i czarny stosuje się odpowiednio do jasnych i ciemnych kolorów farb.
Farby - nawet jeżeli wypraski wybranego przez nas modelu są w kolorach, w których chcemy mieć nasz model, to bez malowania będzie on wyglądał dużo gorzej. W instrukcji obsługi dołączonej do modelu jest (prawie) zawsze dostarczony spis kolorów (a nawet konkretne kody kolorów marek współpracujących z danym producentem, lub też tego producenta), który pozwoli na stworzenie modelu w kolorach przedstawionych na pudełku. My polecamy również poszukać np. na YouTube, czy w portalu scalemates realizacji innych modelarzy wybranego przez nas modelu - bardzo często autorzy filmów prezentują pełen spis użytych farb (a nawet wszystkich używanych narzędzi).
Rozcieńczalnik - opcjonalnie. Jeżeli mamy suchą paletę, i chcemy ograniczyć na modelu widoczność smug po pędzlu - warto farbę rozcieńczyć przed malowaniem. Przyda się również do czyszczenia pędzla po malowaniu.
Werniks/lakier bezbarwny - opcjonalnie. Po zakończeniu malowania, warto zabezpieczyć model używając lakieru bezbarwnego. W zależności od efektu ostatecznego, który chcemy uzyskać - błysk lub mat - należy dobrać odpowiedni lakier. Polecamy skorzystanie - tak jak w przypadku podkładu - z farby w sprayu.
KLEJE
Klej z pędzelkiem do modeli plastikowych - podstawowe narzędzie do łączenia wyciętych przez nas elementów, obowiązkowe. Szybkoschnący klej, nie wymaga utrzymania łączonych elementów przez długi czas w docelowej pozycji.
-> Kleje z pędzelkiem do plastiku
Klej cyjanoakrylowy (CA) - opcjonalnie, uniwersalny klej, może nadtopić plastik, do użytku głównie przy elementach które nie będą widoczne po złożeniu modelu. Wymaga zazwyczaj dłuższego przytrzymania elementów w docelowej pozycji.
Klej do elementów przeźroczystych - opcjonalnie, jeżeli nasz model posiada np. przeźroczyste szybki, czy np. osłony reflektorów, to najlepiej użyć do tego celu dedykowanego kleju, który będzie niewidoczny.
-> Kleje bezbarwne do plastiku
Podsumowanie
Z biegiem czasu, i każdym kolejnym modelem (czy nawet podczas oglądania filmów/czytania opisów innych modelarzy) nasz warsztat modelarski będzie powiększał się o nowe narzędzia i farby - wraz ze wzrostem doświadczenia, sami będziemy w stanie decydować, czego jeszcze nam brakuje i eksperymentować z różnymi narzędziami.