TOP Hobby - sklep modelarski
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Szukaj
Menu

darmowa dostawa od 199zł (InPost Paczkomat, ORLEN Paczka)

szeroki wybór towaru, w tym też możliwość zakupu produktów na zamówienie

paczki bezpiecznie przygotowane do transportu

Modele GUNPLA (Gundam)

Cup Noodle BEST HIT CHRONICLE 1:1 Cup Noodle BEST HIT CHRONICLE 1:1
Producent: Bandai
Cena: 157,36 zł
szt.
zobacz więcej
  • na zamówienie
Gunpla CFP-010 Heindree HGTWFM 1:144 Gunpla CFP-010 Heindree HGTWFM 1:144
Producent: Bandai
Cena: 101,81 zł
szt.
zobacz więcej
Gunpla F/D-19 Zowort HGTWFM 1:144 Gunpla F/D-19 Zowort HGTWFM 1:144
Producent: Bandai
Cena: 106,91 zł
szt.
zobacz więcej
Gunpla RGM-89 Jegan HGUC 1:144 Gunpla RGM-89 Jegan HGUC 1:144
Producent: Bandai
Cena: 93,59 zł
szt.
zobacz więcej
Gunpla RX-105 XI Gundam HGUC 1:144 Gunpla RX-105 XI Gundam HGUC 1:144
Producent: Bandai
Cena: 319,66 zł
szt.
zobacz więcej
Gunpla Sigrun HGI-BO 1:144 Gunpla Sigrun HGI-BO 1:144
Producent: Bandai
Cena: 103,67 zł
szt.
zobacz więcej

Modele GUNPLA - co to właściwie jest?

Poznaj świat plastikowych modeli robotów i pojazdów z fikcyjnego uniwersum stworzonego na potrzeby franczyzy Mobile Suit Gundam - Japońskiego anime, które zadebiutowało na ekranach w 1979 roku. W tym samym roku pojawiły się też pierwsze zabawki produkowane pod marką Clover. Serial niestety nie przyjął się zbyt dobrze, w związku z tym zabawki sprzedawały się bardzo słabo - przy czym nie były to modele do składania, a gotowe zabawki dla dzieci.

Marka Bandai przejęła prawa do franczyzy Gundam w 1980 roku, i zaprojektowała modele do składania, kierując się do innej grupy docelowej - do młodzieży i dorosłych, w przeciwieństwie do zabawek dla dzieci, które wyprodukował Clover. Zestawy od Bandai przyjęły się bardzo dobrze, a producent stworzył plastikowy model praktycznie każdego mecha z serialu. Niezależnie, czy był to "mobile suit", samolot czy statek wojenny - to ma on swój plastikowy model. Pierwsze modele nie były wykonane tak dokładnie, jak dzisiejsze, i wymagały kleju do sklejania - jak w klasycznym modelarstwie redukcyjnym. Początkowo części były wykonywane w kilku podstawowych kolorach, jednak producent opracował ostatecznie technologię pozwalającą na wtrysk w jedną wypraskę kilku kolorów, dzięki czemu aktualne modele nie wymagają malowania.

Kilka lat później, w roku 1985, Bandai opracował system połączeń poly-cap, który pozwala na większy zakres ruchu elementów - dzięki czemu modele mogą przedstawiać różne zaawansowane pozy. Dwa lata później, w 1987 wprowadzone zostały pierwsze modele snap-fit (bez użycia kleju), oparte o serię Gundam Sentinel, co ostatecznie zostało jako standard we wszystkich modelach od 1988 roku.

Chwilę później, w 1990 roku pojawiła się pierwsza linia modeli, która do dziś jest najbardziej popularna - HG (High Grade), która równocześnie wprowadziła większą ilość detali w stosunku do starszych modeli, i była pierwszą z linii (które pojawiły się później) określającą jakość i ilość detali zbudowanych mechów. Linia HG to modele głównie w skali 1/144. Parę lat później, w 1995 roku pojawiła się kolejna linia - MG (Master Grade) z modelami w skali 1/100, i jeszcze większą ilością detali, a w roku 1998 wprowadzona została linia PG (Perfect Grade) w skali 1/60, która zawierała niesamowitą ilość detali, często dodatkowe oświetlenie modelu i dodatkowe elementy pozwalające na różne transformacje mecha, jednak równocześnie podnosząc mocno cenę takich zestawów.

Z biegiem czasu niektóre rozwiązania techniczne początkowo dostępne tylko w PG zaczęły się też pojawiać w MG i HG, oraz pojawiły się też inne linie, jak RG (Real Grade) w 2010 roku, czy EG (Entry Grade) w 2011 (i uruchomiona ponownie w 2020). Linia RG łączy wszystkie najlepsze cechy HG - przystępną cenę, MG - zaawansowaną konstrukcję szkieletu oraz PG - ilość, oraz szczegółowość modelu. Modele RG wypuszczane są w tej samej skali, co HG - czyli 1/144. Natomiast linia EG ma na celu możliwe tanie wprowadzenie w to hobby, oferując modele nieco mniej szczegółowe od linii HG, jednak zachowując taką samą skalę, tj. 1/144.

Obok powyższych linii, istnieje jeszcze cała seria SD (Super Deformed), która bazuje na anime będącym parodią oryginalnego serialu (Mobile Suit SD Gundam). Modele z serii SD zaprojektowane są tak, aby umożliwiać modyfikacje, w przeciwieństwie do podstawowych serii, w których duży nacisk jest położony na zgodność z oryginałem z serialu. W Japonii modyfikowanie modeli SD jest dużo bardziej popularne, niż pozostałych serii.

Sama nazwa GUNPLA to połączenie angielskich słów Gundam Plastic Model (plastikowy model gundam) - po trzy pierwsze litery z pierwszych dwóch słów, i tak oto powstała nazwa GUNPLA, która jest aktualnie nazwą zastrzeżoną. Same modele plastikowe są natomiast aktualnie produkowane przez spółkę-córkę - Bandai Spirits, która poza modelami GUNPLA produkuje też gry i zabawki, nie tylko na licencji Mobile Suit Gundam, ale też innych marek, seriali, czy filmów.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0" od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl