

Jak poprawnie używać, ładować i przechowywać akumulatory LiPo
Akumulatory litowo-polimerowe (LiPo, LiHV) są idealne do zastosowań modelarskich, jednak wymagają od użytkownika więcej uwagi niż inne typy baterii. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i akumulatorom jak najdłuższe "trzymanie" pojemności, należy stosować się do kilku, bardzo prostych zasad. Nie stosowanie się do nich może spowodować m.in. wybuch czy pożar.
- Ładuj akumulatory specjalnymi ładowarkami mikroprocesorowymi, przeznaczonymi do ładowania akumulatorów LiPo wraz z pomiarem temperatury akumulatora
- Jeżeli temperatura akumulatora przekroczy 50 stopni Celsjusza natychmiast przerwij proces ładowania
- Ładuj akumulatory maksymalnie prądem 1C w celu wydłużenia ich żywotności (tzn. w uproszczeniu pojemność akumulatora * 1 = zalecany prąd ładowania)
- Zawsze nadzoruj proces ładowania, nigdy nie zostawiaj akumulatora podłączonego do ładowarki w pomieszczeniu w innym pomieszczeniu!
- Ładuj baterie w trybie dla niej odpowiednim (LiPo lub LiHV) nie dopuszczając do przeładowania baterii (dla LiPo max 4,2V na ogniwo, dla LiHV max 4,35V na ogniwo)
- Nie pozwalaj na rozładowanie akumulatora poniżej 3,5V na ogniwo, w innym wypadku akumulator może zostać trwale uszkodzony
- Stosuj się do maksymalnego prądu który możesz pobrać (30C, 60C) z akumulatora (tzn. w uproszczeniu pojemność akumulatora * C = maksymalny pobierany prąd)
- Nie używaj akumulatorów które są fizycznie uszkodzone, mają odsłonięte przewody lub są spuchnięte
- Nie wyrzucaj akumulatorów do zwykłych śmieci (przypomina o tym rysunek na nim!)
- Akumulatory należy oddawać do recyklingu w specjalnych pojemnikach do tego celu które są w szkołach, czy urzędach. Można je również oddać w punktach PSZOK. Dodatkowo przy zakupie akumulatorów u nas istnieje możliwość oddania akumulatorów takiego samego typu, jakie są dostępne w naszej ofercie. Przekażemy je do firmy zajmującej się recyklingiem akumulatorów i baterii.
Dzięki podstawowym zasadom obchodzenia się z akumulatorami litowo-polimerowymi zapewnisz bezpieczeństwo sobie i swojemu otoczeniu.
Nigdy nie lekceważ zasad bezpieczeństwa!