Producenci
Wyścigi dronami FPV - jak zacząć 1

Dron dronowi nierówny, a człowiek dowiaduje się o tym dopiero, gdy kupi już swój pierwszy latający model...

-> Latanie dronem FPV wymaga wielu ćwiczeń!

W przeciwieństwie do dronów służących głównie do robienia zdjęć i kręcenia dostojnych filmów, operowanie szybką maszyną wymaga wprawy. Nie ma tu zbyt wiele ułatwień, sami musimy zadbać o to, aby utrzymać nasz model w określonym miejscu, początkowo jedynym ułatwieniem jest automatyczny powrót drona do pozycji poziomej, który na większym poziomie zaawansowania jest również wyłączany - i na tym koniec. Jeżeli masz już drona, musisz nauczyć się latać nim w takim właśnie trybie - zweryfikuj w jego instrukcji (lub w Internecie) czy jest taka możliwość. Jeżeli nie masz takiej możliwości, lub nigdy nie latałeś - kup tanią maszynę, która nie będzie obciążać mocno portfela, a posłuży do nauki.

-> Loty FPV?
Jeszcze nie teraz...
Wyobraź sobie, że sterujesz ważącą ok. 600g maszyną, która leci aktualnie z prędkością ponad 50km/h, i tracisz obraz FPV w goglach, jednak dron jest nadal możliwy do zobaczenia gołym okiem. Dzięki umiejętności latania w zasięgu wzroku jesteś w stanie sprowadzić swoją maszynę na ziemię, nie powodując żadnych szkód, czy wypadków. Bez tej umiejętności, możesz spowodować poważne straty w ludziach - szybko kręcące się śmigła twojego minikoptera są w stanie bezproblemowo przeciąć skórę człowieka, natomiast sama rozpędzona - chociaż mała - masa może stłuc szybę w oknie, czy zrobić wgniecenie w karoserii samochodu.

-> Potrafię latać w trybie manualnym, chcę teraz FPV!

Nauczyłeś się już latać aktualnie posiadanym modelem w zasięgu wzroku? To teraz ciekawostka: loty FPV są na tyle odmienne, że pomimo iż potrafimy latać w zasięgu wzroku, to po założeniu gogli tracimy orientację.

Moment w którym chcemy rozpocząć loty FPV jest wstępem do wydanej "małej" fortuny na zabawę. Finansowy próg wejścia jest stosunkowo wysoki - potrzebujemy aparaturę (pilota), gogle z odbiornikiem oraz drona z kamerą, obsługującego naszą aparaturę. Rozpiętość cenowa urządzeń jest duża, jednak nie warto wybierać najtańszych rozwiązań (w szczególności w przypadku aparatury) - które kończą się zazwyczaj zakupem solidniejszego sprzętu. Nie możemy też zapominać o akumulatorach litowo-polimerowych (LiPo) do zasilania oraz ładowarce...

Istnieją również gotowe zestawy do rozpoczęcia swojej przygody FPV, jak np. Dron EMAX TinyHawk RTF gotowy do latania, czy podobne rozwiązania innych firm - dostajemy wtedy w pudełku wszystko, co jest potrzebne aby po prostu latać z widokiem z pierwszego rzędu.

-> "FLY, CRASH, REPAIR, REPEAT", czyli "LATAJ, ROZBIJ SIĘ, NAPRAW, POWTÓRZ"

Jeżeli jeszcze o tym nie wiedziałeś - to przed wejściem w tę przygodę - musisz wiedzieć że, na pewno będziesz miał wypadki. Technologia transmisji obrazu z drona do gogli jest analogowa i jak na dzisiejsze czasy stosunkowo niskiej jakości. Nie zauważysz z daleka małej gałęzi lub linii wysokiego napięcia, a gdy już zobaczysz - może być za późno na reakcję. Dodatkowo wiele akrobacji, które na pewno będziesz chciał ćwiczyć wykonywana jest "na ślepo".

-> Mimo wszystko chcę latać FPV!

Jest to w pełni zrozumiałe, loty FPV dają mnóstwo emocji, równocześnie będąc stosunkowo bezpieczne - możemy siedzieć na naszej ulubionej kanapie lub krześle składanym z lokalnego sklepu sportowego, a widzieć wszystko z innej perspektywy. Zastanów się czy posiadasz umiejętności i sprzęt do lutowania, oraz zestawy przeróżnych śrubokrętów i narzędzi. Jeżeli masz i do tego lubisz majsterkować - jesteś w domu, prawdopodobnie trafiłeś w idealne dla siebie zajęcie. Jeżeli natomiast nie masz ani czasu, ani narzędzi - na początek możesz rozpocząć od gotowego drona, jednak z dużym prawdopodobieństwem (czytaj poprzedni akapit...) może się okazać iż będziesz potrzebował sam naprawić swój model... lub kupić nowy.

-> Symulator FPV

Dobrą praktyką, w celu ograniczenia ilości zniszczeń i strat spowodowanych lotami, jest nauka latania przy użyciu symulatora. Dostępnych jest wiele symulatorów, zarówno darmowych jak i płatnych, jednak do użycia któregokolwiek potrzebujemy swojego kontrolera, oraz komputera. W przypadku niektórych gogli istnieje nawet możliwość wyświetlania na nich obrazu!

Komentarze do wpisu (1)

3 czerwca 2020

dzięki za to wprowadzenie - zbliża do realizacji mojego zainteresowania

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl