TOP Hobby - sklep modelarski
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Szukaj
Menu

darmowa dostawa od 199zł (InPost Paczkomat, ORLEN Paczka)

szeroki wybór towaru, w tym też możliwość zakupu produktów na zamówienie

paczki bezpiecznie przygotowane do transportu

Dron dronowi nierówny, a człowiek dowiaduje się o tym dopiero, gdy kupi już swój pierwszy latający model...

-> Latanie dronem FPV wymaga wielu ćwiczeń!

W przeciwieństwie do dronów służących głównie do robienia zdjęć i kręcenia dostojnych filmów, operowanie szybką maszyną wymaga wprawy. Nie ma tu zbyt wiele ułatwień, sami musimy zadbać o to, aby utrzymać nasz model w określonym miejscu, początkowo jedynym ułatwieniem jest automatyczny powrót drona do pozycji poziomej, który na większym poziomie zaawansowania jest również wyłączany - i na tym koniec. Jeżeli masz już drona, musisz nauczyć się latać nim w takim właśnie trybie - zweryfikuj w jego instrukcji (lub w Internecie) czy jest taka możliwość. Jeżeli nie masz takiej możliwości, lub nigdy nie latałeś - kup tanią maszynę, która nie będzie obciążać mocno portfela, a posłuży do nauki.

-> Loty FPV?
Jeszcze nie teraz...
Wyobraź sobie, że sterujesz ważącą ok. 600g maszyną, która leci aktualnie z prędkością ponad 50km/h, i tracisz obraz FPV w goglach, jednak dron jest nadal możliwy do zobaczenia gołym okiem. Dzięki umiejętności latania w zasięgu wzroku jesteś w stanie sprowadzić swoją maszynę na ziemię, nie powodując żadnych szkód, czy wypadków. Bez tej umiejętności, możesz spowodować poważne straty w ludziach - szybko kręcące się śmigła twojego minikoptera są w stanie bezproblemowo przeciąć skórę człowieka, natomiast sama rozpędzona - chociaż mała - masa może stłuc szybę w oknie, czy zrobić wgniecenie w karoserii samochodu.

-> Potrafię latać w trybie manualnym, chcę teraz FPV!

Nauczyłeś się już latać aktualnie posiadanym modelem w zasięgu wzroku? To teraz ciekawostka: loty FPV są na tyle odmienne, że pomimo iż potrafimy latać w zasięgu wzroku, to po założeniu gogli tracimy orientację.

Moment w którym chcemy rozpocząć loty FPV jest wstępem do wydanej "małej" fortuny na zabawę. Finansowy próg wejścia jest stosunkowo wysoki - potrzebujemy aparaturę (pilota), gogle z odbiornikiem oraz drona z kamerą, obsługującego naszą aparaturę. Rozpiętość cenowa urządzeń jest duża, jednak nie warto wybierać najtańszych rozwiązań (w szczególności w przypadku aparatury) - które kończą się zazwyczaj zakupem solidniejszego sprzętu. Nie możemy też zapominać o akumulatorach litowo-polimerowych (LiPo) do zasilania oraz ładowarce...

Istnieją również gotowe zestawy do rozpoczęcia swojej przygody FPV, opisywane jako RTF - dostajemy wtedy w pudełku wszystko, co jest potrzebne aby po prostu latać z widokiem z pierwszego rzędu.

-> "FLY, CRASH, REPAIR, REPEAT", czyli "LATAJ, ROZBIJ SIĘ, NAPRAW, POWTÓRZ"

Jeżeli jeszcze o tym nie wiedziałeś - to przed wejściem w tę przygodę - musisz wiedzieć że, na pewno będziesz miał wypadki. Technologia transmisji obrazu z drona do gogli jest analogowa i jak na dzisiejsze czasy stosunkowo niskiej jakości. Nie zauważysz z daleka małej gałęzi lub linii wysokiego napięcia, a gdy już zobaczysz - może być za późno na reakcję. Dodatkowo wiele akrobacji, które na pewno będziesz chciał ćwiczyć wykonywana jest "na ślepo".

UPDATE 2022: Od dłuższego czasu dostępne są już cyfrowe systemy transmisji obrazu. Jest to rozwiązanie droższe od analogowego, jednak zapewnia nieporównywalnie lepszą jakość obrazu. Najbardziej popularnym systemem transmisji jest DJI FPV, do którego kamery i nadajniki produkuje również firma Caddx. Inni producenci również coraz odważniej produkują systemy cyfrowe, jednak póki co rynek jest zdominowany przez DJI. Głównym minusem systemu cyfrowego, poza ceną, jest nieco większe opóźnienie w stosunku do analogowej transmisji, oraz utrudnione latanie w jednym miejscu dronów analogowych i cyfrowych.

-> Mimo wszystko chcę latać FPV!

Jest to w pełni zrozumiałe, loty FPV dają mnóstwo emocji, równocześnie będąc stosunkowo bezpieczne - możemy siedzieć na naszej ulubionej kanapie lub krześle składanym z lokalnego sklepu sportowego, a widzieć wszystko z innej perspektywy. Zastanów się czy posiadasz umiejętności i sprzęt do lutowania, oraz zestawy przeróżnych śrubokrętów i narzędzi. Jeżeli masz i do tego lubisz majsterkować - jesteś w domu, prawdopodobnie trafiłeś w idealne dla siebie zajęcie. Jeżeli natomiast nie masz ani czasu, ani narzędzi - na początek możesz rozpocząć od gotowego drona, jednak z dużym prawdopodobieństwem (czytaj poprzedni akapit...) może się okazać iż będziesz potrzebował sam naprawić swój model... lub kupić nowy.

-> Symulator FPV

Dobrą praktyką, w celu ograniczenia ilości zniszczeń i strat spowodowanych lotami, jest nauka latania przy użyciu symulatora. Dostępnych jest wiele symulatorów, zarówno darmowych jak i płatnych, jednak do użycia któregokolwiek potrzebujemy swojego kontrolera, oraz komputera. W przypadku niektórych gogli istnieje nawet możliwość wyświetlania na nich obrazu!

UPDATE 2022: Stanowczo polecamy zaczynać od lotów w symulatorze - czyli od zakupu aparatury (pilot), która zostanie wykryta przez komputer jako kontroler gier. Odradzamy korzystanie z padów do gier - zachowanie drążków jest inne, niż w aparaturze. Na początek, gdy nie wiemy jeszcze, czy hobby nam się spodoba, możemy zainwestować w tańszą aparaturę. Z naszej strony polecamy na początek darmową wersję symulatora FPV Freerider, a z płatnych Velocidrone.

Komentarze do wpisu (1)

3 czerwca 2020

dzięki za to wprowadzenie - zbliża do realizacji mojego zainteresowania

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0" od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl